آشنایی با امکانات و امتیازهای سیستم مجازی

سیستم مجازی را می توان بستر اصلی برای آموزش آنلاین دانست. همه کارهایی که باید انجام شود تا تحصیل آنلاین امکان پذیر شود، در سامانه مجازی انجام می گردد. برای آشنایی بیشتر با همه امکانات و امتیازهایی که سامانه مجازی دارد، ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

blog image
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

توضیحاتی در مورد سیستم مجازی

سیستم مجازی را می توان ابزاری برای انجام هر چه بهتر و راحت تر آموزش مجازی یا آموزش آنلاین دانست. سامانه مجازی را معمولا یک تیم حرفه ای طراحی می کند تا گروه خاص و یا عموم افراد بتوانند از آن برای تحصیل آنلاین استفاده نمایند. سیستم مجازی امکانات قابل توجهی باید داشته باشد تا از سوی کاربران مورد استقبال قرار گیرد. بدین ترتیب افرادی که در طراحی سامانه مجازی فعالیت داشته، باید به صورت تیمی و با صرف زمان کافی این سیستم را طراحی کرده تا بتوان از آن استفاده مناسبی داشت.

سیستم مجازی از زمانی با پیشرفت های بیشتر مواجه شده که استفاده از کامپیوتر، لپ تاپ و گوشی هوشمند در جامعه روند صعودی داشته است. قبل از اینکه گوشی هوشمند به طور گسترده تولید و روانه بازار شود، سامانه مجازی معنا و مفهوم خاصی نداشت، زیرا اغلب افراد امکان دسترسی به اینترنت را نداشتد. اما در حال حاضر اغلب افراد جامعه به خصوص افرادی که جوان و نوجوان بوده، گوشی هوشمند در اختیار داشته و همچنین از تجهیزات مانند لپ تاپ و کامپیوتر بهره مند می باشند. بدین ترتیب سامانه مجازی در عصر حاضر یک امر ضروری برای رفع نیاز افراد مختلف در زمینه آموزش است.

امتیاز های سیستم مجازی کدامند؟

کنترل ثبت نام

یکی از امتیازهای سیستم مجازی، کنترل بر روی ثبت نام افراد است. افرادی که قرار است در کلاس غیر حضوری یا کلاس آنلاین شرکت نمایند، باید ثبت نام خود را انجام دهند تا سیستم آنها را بشناسد و اجازه ورود آنها را صادر نماید. نام کاربری و رمز عبور برای هر کاربر به طور مستقل اختصاص می یابد و در هنگام شرکت در کلاس آنلاین باید این کدها را وارد نمایند تا سیستم به آنها اجازه ورود دهد.

تعریف نقش های آموزشی

یکی دیگر از امتیازهای سیستم مجازی، تعریف نقش های آموزشی است. سیستم این قابلیت را دارد تا استاد یا معلم را برای شرکت در کلاس آنلاین تعیین نماید. همچنین سیستم مجازی می تواند دانش آموزان یا دانشجویان را نیز به صورت اتوماتیک تعریف نماید تا در هنگام ورود شناخته شوند.

چگونگی برگزاری کلاس ها

یکی دیگر از امتیازهای سیستم مجازی این است که شرایط را برای برگزاری کلاس اینترنتی به روش های مختلف فراهم می کند. در یک روش معمولا کلاس ها به نحوی بوده که استاد یا معلم فیلم آموزشی را با تجهیزات مناسب تهیه کرده و از طریق نرم افزارهای اجتماعی و… برای فراگیران ارسال می کند. روش دیگری که وجود داشته، کلاس آنلاین است، در این روش معمولا استاد یا معلم و فراگیران به صورت همزمان آنلاین می شوند و وارد سیستم مجازی می شوند. معمولا این روش تفاوتی که با کلاس حضوری داشته در این است که مکان فراگیران با معلم یا استاد یکی نیست.

امکانات سیستم مجازی کدامند؟

تعریف دوره ها و جلسات آنها

یکی از امکاناتی که سیستم مجازی دارد، این است که می تواند دوره و جلسات آن را به خوبی برای کاربران تعریف نماید. بدین ترتیب افرادی که به سیستم مجازی مراجعه می کنند، اطلاعات جامع و کاملی را در مورد دوره مد نظر پیدا می کنند. این موضوع باعث می شود تا بتوانند شرایط را بهتر بررسی کرده و در صورت لزوم در دوره مورد نظر شرکت کرده و مدرک خود را اخذ نمایند.

برگزاری آزمون آنلاین

آزمون آنلاین یکی از برتری های سیستم مجازی به شمار می رود، زیرا همه مشکلاتی که قبلا در امتحانات حضوری وجود داشته را از بین می برد. برای مثال تقلب کردن در آزمون آنلاین بسیار کمتر از آزمون های حضوری است. برگزاری آزمون آنلاین در سیستم مجازی کمک می کند تا بتوان از شیوع بیماری هایی مانند کرونا نیز پیشگیری کرد. با توجه به سرعت انتقال ویروس کرونا، تجمع حتی برای امتحان چند دقیقه ای نیز می تواند آمار تاسف باری را به وجود آورد.

امکان تبادل اطلاعات بین معلم یا استاد و فراگیران

گاهی ممکن است معلم یا استاد بخواهد سوالی را از یک دانش آموز یا دانشجو بپرسد، سیستم مجازی این امکان را فراهم کرده که هم معلم بتواند سوال خود را مطرح کند و هم دانش آموز یا دانشجو بتواند جواب خود را برای او ارسال نماید. تبادل اطلاعات باعث افزایش کیفیت تحصیل آنلاین نیز شده است. بدین ترتیب افرادی که از طریق سیستم مجازی آموزش می بینند، از نظر علمی در سطح بسیار مناسبی قرار می گیرند.

ایجاد بستر ارتباطی

گاهی اوقات نیاز است دانشجو یا دانش آموز با استاد یا معلم خود به صورت آنلاین در ارتباط باشد. برای این منظور نیاز است امکاناتی مانند چت آنلاین یا امکان برقراری ارتباط صوتی یا تصویری وجود داشته باشد تا فراگیران بتوانند با معلم یا استاد خود در ارتباط باشند. بسترهای ارتباطی متنوع بوده اما کارایی همه آنها تقریبا یکسان بوده و نتیجه مشابهی ممکن است دریافت شود.

کلام آخر

سیستم مجازی سالهاست به عنوان یک سیستم کاربردی و کامل در آموزش مجازی مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم مجازی با هدف ارائه خدمات باکیفیت و کاربردی طراحی می شود و هرچه کاربران رضایت بیشتری داشته باشند، نشان دهنده کیفیت بالاتر سیستم مجازی است. سامانه مجازی توانسته است با تغییر و تحولات بسیار گسترده، آموزش آنلاین را امکان پذیر و بسیار ساده و کاربردی نسبت به آموزش حضوری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده