آشنایی با دانشگاه مجازی

دانشگاه مجازی بدون شک یکی از بهترین و کاربردی ترین سیستم های آموزشی بوده که از سوی دانشگاه های مختلفی در کشور قابل ارائه می باشد. دانشکده مجازی ای امکان را فراهم نموده تا بتوان بدون محدودیت زمانی و مکانی خاصی به تحصیل در رشته مورد علاقه خود ادامه داد.

blog image
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

توضیحاتی در مورد دانشگاه مجازی

دانشگاه مجازی یک نمونه نسبتا جدید و مدرن از دانشگاه بوده که تفاوت های بسیار زیادی با دانشگاه های سنتی دارد. امکان آموزش به صورت غیر حضوری باعث شده تا در کشورهای مختلف دنیا دانشگاه مجازی با استقبال بسیار خوبی مواجه شود. معمولا افرادی که به دلایل مختلف نمی توانند در کلاس های درس حاضر شوند، می توانند گزینه بسیار مناسبی برای تحصیل در دانشگاه مجازی باشد. داشتن مزایای زیاد باعث شده تا در ایران نیز مانند سایر کشورها دانشگاه های مجازی مورد استقبال قرار گیرند.

در دانشگاه مجازی هم معمولا کلاس های درس به صورت منظم برگزار می شوند، اما این کلاس ها آنلاین و غیرحضوری هستند. شرکت در کلاس های مجازی یا آنلاین بسیار ساده بوده و با داشتن یک لپ تاپ یا کامپیوتر ساده و نه چندان پیشرفته نیز می توان در کلاس های مجازی شرکت کرد. در کلاس آنلاین همه نکات به صورت تصویری توضیح داده می شوند و یادگیری مطالب مختلف راحت بوده و تفاوت خاصی با کلاس حضوری ندارد. بدین ترتیب تدریس مجازی دروس هیچ گونه اختلالی در یادگیری دانشجویان به وجود نخواهد آورد.

دلیل انتخاب دانشگاه مجازی چیست؟

شاید تا به حال افرادی را دیده باشید که در یک شرکت یا هر سازمان دیگری مشغول به کار بوده و قصد ادامه تحصیل را نیز دارند. این افراد در طول روز حداقل ۸ ساعت باید در محل کار خود حضور داشته باشند. بدین ترتیب شرکت در کلاس درس برای این افراد بسیار دشوار خواهد بود. زیرا اغلب کلاس ها ممکن است با ساعات کاری تداخل داشته باشد و از طرفی دیگر خستگی کار ممکن است توان حضور فرد در کلاس را از او بگیرد. در چنین شرایطی عملا شرکت در کلاس های حضوری دشوار بوده و ممکن است به درس فرد نیز صدمات جبران ناپذیری وارد شود.

شرکت در کلاس آنلاین دانشگاه مجازی بسیار راحت بوده و افراد مختلف از داخل منزل و یا محل کار خود  می توانند در کلاس مجازی شرکت نمایند. معمولا ساعات کلاس مجازی را می توان به حوی تنظیم کرد که افراد شاغل در داخل منزل باشند. از طرفی دیگر می توان فیلم ضبط شده کلاس را نیز بعد از پایان یافتن کلاس مشاهده کرد. بدین ترتیب انتخاب دانشگاه مجازی کمک می کند تا با دغدغه بسیار کمتری بتوان دروس مختلف دانشگاهی را با بهترین کیفیت یاد گرفت.

تفاوت آموزش مجازی با آموزش سنتی

روش آموزش یا فرایند آموزش

یکی از تفاوت های آموزش در دانشگاه مجازی و سنتی در این است که معمولا روش آموزش و محتوای آموزشی در آموزش سنتی برای همه دانشجویان یکسان است. در این روش مطالب توسط استاد ارائه شده و دانشجو بر اساس توانایی خود درس را یاد می گیرد. در روش آموزش مجازی معمولا شیوه و محتوای آموزشی برای هر دانشجو می تواند به صورت اختصاصی باشد. بدین ترتیب یادگیری بسیار راحت تر و موثرتر خواهد بود.

زمان آموزش

از دیگر تفاوت های دانشگاه مجازی و سنتی می توان به زمان آموزش اشاره کرد. در روش سنتی معمولا بازه زمانی حضور در کلاس مشخص بوده و هر فردی وظیفه دارد در آن بازه زمانی خود را به کلاس درس برساند. در دانشگاه مجازی دانشجو می تواند بازه زمانی که می تواند در کلاس درس حضور یافته را مشخص کند. بدین ترتیب آموزش در دانشگاه مجازی هیچ گونه تداخلی با کار و سایر امورات زندگی وی نخواهد داشت.

مکان آموزش

یکی دیگر از تفاوت های آموزش در دانشکده مجازی و آموزش به سبک سنتی، مکان مورد نظر برای تدریس می باشد. در روش سنتی معمولا حضور در محل دانشگاه و شرکت در کلاس درس الزامی است. در دانشگاه مجازی معمولا دانشجو می تواند از هر مکانی که تمایل دارد، شرایط را برای اتصال به اینترنت و شرکت در کلاس مجازی آنلاین مهیا کند.

با توجه به ای تفاوت ها، معمولا افرادی که مشغله کاری زیادی دارند، نمی توانند در دانشگاه ها به صورت سنتی تحصیل کد. آموزش مجازی آنلاین می تواند کمک کند تا افرادی که مشغله کاری زیادی دارند نیز بتوانند تحصیلات خود را در رشته دلخواه انجام دهند.

مزایای دانشگاه مجازی

کاهش هزینه ها

یکی از مزایای دانشگاه مجازی، امکان تحصیل با حداقل هزینه است. معمولا شهریه دانشگاه مجازی نسبت به سایر دانشگاه ها ارزان تر است. از طرف دیگر رفت و آمد برای حضور در کلاس درس نیز وجود ندارد، بدین ترتیب می توان به طور قابل ملاحظه ای در هزینه های تحصیل صرفه جویی کرد. بدین ترتیب دانشگاه مجازی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر از آموزش سنتی در دانشگاه است.

جذابیت بیشتر نسبت به دانشگاه سنتی

استفاده از امکانات مالتی مدیا همیشه جذابیت خود را دارد. به همین خاطر زمانی که این امکانات برای آموزش مجازی مورد استفاده قرار می گیرند، آموزش دروس مختلف نیز جذابیت بیشتری پیدا می کند. بدین ترتیب قدرت یادگیری دانشجویان بالاتر می رود و می توانند نمرات بهتری را کسب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده