روش های مختلف آموزش اینترنتی

آموزش اینترنتی یکی از بهترین و موثرترین شیوه های مدرن آموزشی به شمار می رود. کیفیت بالای آموزش در این روش و همچنین مقرون به صرفه بودن آن باعث شده تا افراد زیادی آموزش آنلاین را به آموزش های حضوری و شرکت در کلاس ترجیح دهند. برای آشنایی با روش های مختلف آموزش آنلاین ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

blog image
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

آموزش اینترنتی در سال های گذشته تنها با کتاب های الکترونیکی امکانپذیر بود، اما امروزه با توجه به پیشرفت های فوق العاده ای که در دستگاه های الکترونیکی انجام شده، امکان برقراری ارتباط صوتی و تصویری نیز مهیا شده است. بدین ترتیب این امکان به وجود آمده تا بتوان کلاس های حضوری را به صورت اینترنتی برگزار کرده و همه آموزش ها به صورت آنلاین ارائه شوند. آموزش آنلاین هم برای فردی که آموزش می دهد و هم برای افرادی که آموزش می بینند، بسیار ساده و کم هزینه بوده که همین علت به گسترش استفاده از این روش کمک زیادی کرده است.

آموزش اینترنتی می تواند کمک کند تا حتی افرادی که وقت زیادی برای آموزش حضوری و رفت و آمدهای فراوان ندارد نیز بتوانند در دوره های مورد نیاز خود شرکت کرده و مدارک معتبر دریافت نماید. آموزش آنلاین جذابیت های خاص خودش را دارد و این موضوع کمک کرده تا در سال های گذشته افرادی که می خواهند آموزش همراه با سرگرمی و لذت بردن را تجربه کنن، آموزش اینترنتی را انتخاب کند. تدریس اینترنتی با هزینه های بسیار کمتری نسبت به تدریس حضوری انجام می شود و این موضوع برای اغلب افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

علت انتخاب آموزش اینترنتی

در عصر حاضر اینترنت تبدیل به بخشی از زندگی روزمره افراد شده و بسیاری از کارهای روزمره هر انسانی در فضای اینترنت انجام می شود. برای مثال خرید روزانه، سرگرمی، آموزش و… از جمله مواردی به شمار می روند که بر بستر اینترنت قابل ارائه بوده و از آنها به صورت آنلاین می توان بهره مند شد. از طرفی دیگر استفاده از گوشی هوشمند روز به روز در حال گسترش بوده و این موضوع استفاده از خدمات مختلف اینترنتی را راحت تر کرده است.

با توجه به اینکه گوشی هوشمند و اینترنت همیشه و در همه جا همراه فرد بوده، آموزش اینترنتی می تواند گزیه ای بسیار مناسب و کارآمد به شمار برود. آموزش دروس مختلف به صورت آنلاین امکان پذیر بوده و مشکل خاصی برای تدریس پایه های مختلف وجود دارد. با توجه به دسترسی آسان و ارزان، در سال های اخیر آموزش اینترنتی در ایران و بسیاری از کشورهای دنیا در حال گسترش بوده و روز به روز استقبال از تدریس آنلاین بیشتر می شود. این روش هم بسیار موثر و هم ارزان بوده که باعث استقبال بی نظیر افراد مختلف شده است.

آموزش اینترنتی از طریق برنامه های کاربردی

امروزه برنامه ویسی پیشرفت بسیار زیادی کرده و برنامه های کاربردی بسیار مفیدی طراحی شده که از طریق آنها می توان آموزش اینترنتی را انجام داد. برنامه های کاربردی اغلب در نسخه های مختلفی ارائه می شوند تا بتوان بر روی گوشی های مختلف از آن بهره مند شوند. برخی از برنامه های کاربردی دارای نسخه قابل ارائه در کامپیوتر بوده تا بتوان از طریق لپ تاپ و کامپیوتر نیز آموزش اینترنتی را انجام داد. بدین ترتیب نرم افزارهای کاربردی بسیار محبوب بوده و افرادی زیادی برای تحصیل و یا سایر آموزش های آنلاین از این نرم افزارها استفاده می کنند.

آموزش اینترنتی از طریق سیستم LMS

سیستم LMS یا وبینار قابلیت برگزاری کلاس اینترنتی را داشته و این موضوع سبب شده تا گزینه بسیار مناسبی برای برگزاری کلاس های آموزش آنلاین باشد. عدم نیاز به پرداخت هزینه های بسیار بالا و کیفیت بالای آموزش از جمله مواردی هستند که کمک می کنند تا از این سیستم آموزش مجازی برای تدریس و یا آموزش های مختلف غیر درسی نیز استفاده شود. راحت بودن استفاده از سیستم آموزش مجازی LMS سبب شده در داخل ایران افراد زیادی از این روش برای آموزش استفاده کنند. امکان اشتراک گذاری فایل های مختلف از طریق سیستم آموزش LMS باعث شده کیفیت آموزش افزایش یابد.

مزایای استفاده از آموزش اینترنتی

آموزش اینترنتی دارای مزیت های بسیار زیادی بوده که یکی از آنها، مقرون به صرفه بودن این روش می باشد. با فراگیری آموزش اینترنتی، نیازی به پرداخت هزینه اضافی نیست. رفت و آمد خاصی برای آموزش اینترنتی نیاز نبوده و با توجه به اینکه هزینه حمل و نقل بسیار بالا بوده، این موضوع به کاهش هزینه های آموزش کمک می کند. با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، کاهش هزینه های آموزش می تواند به افزایش سطح علمی جامعه کمک بسیار زیادی کند.

آموزش اینترنتی نگرانی بابت سلامت را نیز کاهش می دهد. زیرا در این روش آموزشی، نیازی به تجمع و انتقال ویروس بین افراد مختلف نبوده و این موضوع به خاطر گسترش ویروس کرونا اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. آموزش اینترنتی می تواند به سلامت جامعه کمک بسیار زیادی بکند زیرا از راه دور می توان آموزش های لازم را دریافت کرد و نیاز به مراجعه حضوری نیست. بدین ترتیب افرادی که به سلامت جسم و روح خود توجه بیشتری دارند، آموزش آنلاین را به آموزش حضوری ترجیح می دهند.

عدم محدودیت در برگزاری کلاس های اینترنتی از نظر تعداد افراد و همچنین مکان و زمان، باعث شده تا آموزش آنلاین جایگاه ویژه ای پیدا کند. عدم محدودیت مکان و زمان باعث شده تا افرادی که در یک شغل مشغول به کار هستند نیز بتوانند از این روش آموزشی استفاده نمایند. کیفیت آموزش اینترنتی نسبت به آموزش های حضوری هیچ کم و کاستی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده