امکانات سامانه های آموزش آنلاین

یکی از بهترین ویژگی های سامانه های آموزش آنلاین این است که اجازه دهد رسانه های با فرمت های متنوعی پخش و استفاده شوند. به طور کلی فرمت های تولید محتوا هم به صورت متنی و هم به شکل صوتی و تصویری است و امکان نمایش چند منظوره نیز فراهم شده است که اصل مهمی را شامل می شود.

blog image
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

امکانات سامانه های آموزش آنلاین در ابعاد مختلف ارزیابی می شود، بسیار دیده شده است که موقعیت یک سامانه به نسبت سایر موارد بهتر است و این موضوع دلایل خاص خود را داشته و جای بحث دارد.

سامانه های آموزش آنلاین با محیط یادگیری تعاملی

یکی از مهمترین امکانات سامانه های آموزش آنلاین این است که محیطی ایجاد نماید که یادگیری در وضعیت تعاملی دنبال شود. به طور کلی داشتن محیطی که بتواند یادگیری دوسویه ایجاد کند بسیار ارزشمند است. موضوع از این قرار است که مخاطبان در این دوره دوست ندارند که تکیه بدهند به صندلی و ساعت ها به مانیتور خیره شوند. یادگیری خطی منسوج شده است و انتخاب های متنوع می تواند به صورت فعال موقعیت سنجی خوبی داشته باشد.

سامانه های آموزش آنلاین توانمندی مدیریتی بالایی دارند!

اگر بخواهیم در مورد سامانه های آموزش مجازی دقیق تر صحبت کنیم، اشاره به توانمندی های مدیریتی بالا یک بخش بسیار مهم محسوب می شود. یک سامانه آموزش آنلاین می بایست اطلاعات مورد نیاز برای دانشجویان و همینطور مدرسین را به واسطه یک پروسه گزارش گیری کاربر پسند ارائه داده و در اختیار مدیران قرار دهد. میزان دسترسی وابسته به نقش افراد بوده و قابل تنظیم است. میزان پیشرفت دانشجویان نیز در طول دوره تحصیل محاسبه می شود که عملکرد بسیار مهمی است.

وجود ابزارهای خوب تدوین محتوا در سامانه های آموزش آنلاین

محتوا پادشاه است و بر هیچکس پوشیده نیست که محتوا چقدر می تواند اثربخشی ارزشمندی داشته باشد. مدرس می بایست بتواند محتوای خود را به درستی بارگذاری نماید. مشخص است که سطح یادگیری محتوا به نسبت سایر موارد اهمیت زیادی دارد. محیط سامانه های آموزش آنلاین کاربر پسند است به طوری که محتوا بر طبق فرمت های مختلف ایجاد و اعلام می شود و یک سری آزمون ها نیز با شکل های مختلف ارائه می شود.

امکانات ارتباطی کاربر پسند در سامانه های آموزش مجازی

در یک سیستم یادگیری مجازی خوب نیاز است که مخاطبان با هم و با مدرس ارتباط اثربخشی داشته باشند. مشخص است که اطلاعیه ها و پیام های خصوصی و همینطور تالارهای گفتگو در این زمینه کمک زیادی کرده اند و سبب می شود که ایجاد ارتباط بین فراگیران موثر و قابل قبول باشد.

قابلیت پخش رسانه های مختلف در سامانه های آموزش آنلاین

یکی از بهترین ویژگی های سامانه های آموزش آنلاین این است که اجازه دهد رسانه های با فرمت های متنوعی پخش و استفاده شوند. به طور کلی فرمت های تولید محتوا هم به صورت متنی و هم به شکل صوتی و تصویری است و امکان نمایش چند منظوره نیز فراهم شده است که اصل مهمی را شامل می شود.

نسخه های سازگار سامانه های آموزش آنلاین

شاید در لیست امکانات سامانه های آموزش آنلاین اشاره به جامع بودن آن نیز مورد مهمی باشد. در واقع یک سامانه آموزش مجازی باید بتواند بر روی لپ تاپ و تبلت و گوشی موبایل و همینطور یک سری سیستم عامل های قابل اجرا نصب شود و مشکلی از این دست ایجاد نشود.

هزینه اضافی ممنوع!

سامانه های آموزش آنلاین باید به صورتی طراحی شده باشد که هزینه ها را کم کند و بیشترین اثربخشی را داشته باشد. در واقع هزینه سامانه های آموزش مجازی، هزینه های مربوط به پشتیبانی فنی و همینطور سایر هزینه های راه اندازی بسیار مهم است. ارزیابی ها نشان داده است که درآمد و صرفه جویی در هزینه ها سبب می شود که استفاده از ابزار با قدرت بیشتری دنبال شود.

دسترسی آسان و قابلیت سرچ قوی

موضوع جستجو در دنیای سامانه های آموزش آنلاین بسیار مهم است. اینکه مخاطب بتواند با کمترین جستجو بیشترین پیشنهادات را دریافت نماید. اینطور که مشخص است بسیاری از سامانه های آموزش مجازی به صورتی طراحی شده اند که فایل ها در رکوردهای مشخص قرار گرفته و شرایط جستجو به خوبی فراهم است. هر درس با واحدهای درسی مختلفی مشخص شده است و زیر شاخه های آموزشی روتینی دارد. مشخص است که بخش دیگری برای مدیریت دروس دیده می شود تا وضعیت نمره، شرایط اعتراض و … معلوم شود. وجود فضای محتوای استاندارد در سامانه های آموزشی می تواند ایده آل ترین نسخه های یادگیری را فراهم سازد.

نتیجه گیری

وجود پنل های پرسش و پاسخ در سامانه های آموزش آنلاین می تواند یادگیری را دو چندان کند و انگیزه لازم را فراهم سازد. هرچه موقعیت یادگیری بیشتر از قبل باشد می تواند رویکرد آموزش را چند برابری کند. دقت کنید که کلاس های ضبط شده خود فایل های آموزشی هستند که می توانند بارها و بارها مورد بازبینی قرار بگیرند. وجود فضای تکرار و تمرین به رشد آموزش کمک زیادی می کند. دسترسی درست سامانه های آموزش مجازی سبب می شود تا سطح یادگیری برای بسیاری از افراد در رده های سنی مختلف فراهم شود و این موضوع یادگیری را بسیار بهتر از قبل دنبال می کند. از یاد نبرید که برای بررسی سامانه های آموزشی نیاز است هر پروتکل به صورت دقیق رعایت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده