انتخاب رشته مجازی و دانشگاه های ارائه دهنده این رشته ها

انتخاب رشته مجازی معمولا به کمک یک کامپیوتر یا لپ تاپ به راحتی قابل انجام است. بدین ترتیب نیازی به صرف هزینه های بسیار بالا نداشته و این مزیت باعث شده تا همه دانشجویان از سیستم انتخاب رشته آنلاین رضایت کامل داشته باشند. برای آشنایی بیشتر با رشته های مجازی و دانشگاه های مجازی ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

blog image
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

رشته مجازی چیست؟

رشته مجازی به رشته های قابل تحصیل در دانشگاه های مجازی اطلاق می شود. معمولا دانشگاه های مجازی فقط در چند رشته حق انتخاب رشته را به دانشجویان می دهند. بدین ترتیب باید توجه داشته باشید که رشته ای که مد نظر شما بوده در دانشگاه مجازی ارائه می شود یا خیر، زیرا در صورتی که یک رشته در دانشکده مجازی ارائه نشود، باید در کلاس های حضوری شرکت کرده و امکان آموزش مجازی در آن رشته وجود ندارد.

رشته مجازی که در دانشگاه مجازی به صورت غیر حضوری ارائه می شود، هیچ تفاوتی با رشته های ارائه شده در دانشگاه حضوری ندارد. همان درس هایی که در دانشگاه های سنتی به صورت حضوری ارائه می شود، به صورت مجازی ارائه می شوند، بدین ترتیب افرادی که در یک رشته مجازی تحصیل می کنند، مدرک آنها هیچ تفاوتی با افرادی که در همان رشته ولی در دانشگاه سنتی یا حضوری تحصیل کرده اند، ندارد. بدین ترتیب در صورتی که رشته مد نظر شما در دانشگاه مجازی ارائه می شود، بدون هیچ گونه نگرانی می توان در آن رشته مشغول به تحصیل شده و مدرک مورد نظر را اخذ کرد.

انتخاب رشته مجازی

انتخاب رشته مجازی در دانشگاه مجازی یکی از کارهایی است که اول هر ترم باید انجام شود. معمولا انتخاب رشته حتی در دانشگاه های سنتی نیز به صورت مجازی انجام می شود و دانشگاه های اندکی را می توان یافت که انتخاب رشته به صورت حضوری انجام می دهند. انتخاب رشته مجازی کمک می کند تا دانشجویان بتوانند دروس مورد نیاز خود را طبق ساعت زمانی که تمایل دارند، انتخاب کنند. در انتخاب رشته مجازی ممکن است یک درس با چند استاد و یا یک استاد در زمان های مختلفی ارائه شده باشد، بدین ترتیب حق انتخاب برای دانشجویان وجود دارد و این موضوع باعث شده تا دانشگاه های سنتی هم از سیستم انتخاب رشته مجازی استقبال نمایند.

انتخاب رشته مجازی کمک می کند تا بتوان به مقدار دلخواه واحد درسی را در هر ترم برداشته، البته باید سقف مجاز که از طرف دانشگاه تعیین می شود را نیز رعایت کرد. معمولا دانشجویان می توانند ۱۸ الی ۲۰ واحد را در هر ترم انتخاب کنند. البته طبق شرایط خاص این مقدار کمتر و یا بیشتر نیز می شود. برای مثال دانشجویانی که در ترم قبل مشروط شده باشند، نمی توانند بیشتر از ۱۳ واحد انتخاب کنند و دانشجویانی که ترم آخر بوده و تعداد واحد هایی که پاس نشده بیشتر از ۲۰ واحد باشد، می توانند تا ۲۴ واحد نیز انتخاب نمایند.

آشنایی با برخی از دانشگاه های مجازی

تعداد دانشگاه های مجازی در ایران زیاد نبوده و دانشگاه های محدودی امکان تحصیل آنلاین را برای دانشجویان فراهم کرده اند. جای امیدواری برای تحصیل در یک رشته مجازی این است که اغلب دانشگاه های معتبر کشور امکان آموزش آنلاین یا مجازی را برای دانشجویان فراهم کرده اند. بدین ترتیب در صورت تحصیل در هر کدام از دانشگاه های مجازی، می توان اطمینان حاصل کرد که مدرک معتبری اخذ کرده ایم.

از جمله دانشگاه هایی که امکان تحصیل در برخی از رشته ها به صورت آنلاین یا مجازی را فراهم کرده اند، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دانشکده آموزش های الکترونیک شیراز
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه مجازی امیرکبیر
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه آزاد اسلامی
 • دانشگاه مجازی امیرکبیر
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • و …

با بررسی اسامی دانشگاه ها متوجه می شویم دانشگاه های رتبه برتر کشور نیز در بین دانشگاه های ارائه دهنده آموزش مجازی حضور دارند و این موضوع می تواند به اهمیت گسترش آموزش مجازی اشاره داشته باشد.

آشنایی با نمونه های مختلف رشته مجازی

انتخاب رشته مجازی در هر مقطعی امکان پذیر نیست. زیرا دانشگاه های مجازی رشته های مجازی را به صورت محدود در برخی از مقاطع تحصیلی ارائه می دهند. معمولا مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را می توان به صورت مجازی گذراند. بدین ترتیب افرادی که قصد تحصیل در مقطع کاردانی یا دکترا دارند، نمی توانند در دانشگاه مجازی تحصیل کنند. البته برخی از رشته ها فقط در مقطع کارشناسی و بعضی از آنها نیز فقط در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شوند. برخی از رشته های مجازی نیز هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می شوند. در ادامه نمونه های مختلف رشته مجازی آورده شده تا افرادی که علاقه مند به تحصیل در دانشگاه مجازی هستند، بتوانند رشته مورد نظر خود را پیدا کنند.

 • رشته مجازی قابل تحصیل در مقطع کارشناسی
 • حقوق
 • زبان و ادبیات انگلیسی
 • علوم حدیث
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی کامپیوتر
 • و …

رشته مجازی قابل تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

 • مهندسی فناوری اطلاعات
 • معماری کامپیوتر
 • مخابرات
 • و …

سخن آخر

انتخاب رشته مجازی در سال های اخیر توانسته کمک بسیار زیادی به دانشجویان بکند. در سال های دور برای انتخاب رشته هر شخص به صورت حضوری باید در دانشگاه حاضر می شد. این موضوع باعث می شد تا وقت زیادی از آنها تلف شده و همچنین هزینه های بالاتری نیز نسبت به انتخاب رشته مجازی به دنبال داشت. بدین ترتیب هم دانشگاه ها و هم دانشجویان از انتخاب رشته مجازی استقبال بسیار خوبی داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده