تحصیل فراگیر آنلاین در قرن ۲۱

تحصیل فراگیر آنلاین در قرن ۲۱ تنها به نفع دانشجویان نبوده است. بارها شنیده اید که فلان استاد پروازی است! یعنی باید مسافت زیادی را از شهر دیگر توسط هواپیما برای یک ساعت آموزش طی کند و به دانشگاه در شهر دیگر برسد! وجود دنیای آنلاین در آموزش موقعیت یادگیری را گسترده تر از قبل کرده است.

blog image
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

اگر بگوییم اموزش انلاین دنیای امروزه را تحت شعاع قرار داده است بیراه نگفته ایم. از خرید و فروش های جزئی تا تجارت های بزرگ در دنیای مجازی دنبال می شود و تحصیل فراگیر آنلاین در قرن ۲۱ یک رویکرد عجیبی بوده است که هنوز هم توانسته جایگاه خود را حفظ کند. اگر بخواهیم در این مورد کمی گسترده تر صحبت کنیم. شاید بتوان یک نوع دیگر نیز ارزیابی کرد. مثلاً شما قرار است نوع آموزش آنلاین را انتخاب کنید. حال سوالاتی در ذهن شما دیده می شود! اینکه چطور قرار است یاد بگیرید و چطور عمل کنید!

تحصیل فراگیر آنلاین در قرن ۲۱ از دید کارشناسان

کارشناسان به دو دسته موافق و مخالف تحصیل فراگیر آنلاین تقسیم شده اند. دسته اول گروهی هستند که فکر می کنند دنیای آموزش آنلاین دنیای دشواری است. مثلاً برخی از کارشناسان هنوز هم این تصور را دارند که یادگیری زبان خارجه به واسطه محیط های مجازی نمی تواند اثر بخشی درستی داشته باشد. در چنین شرایطی بسیار مهم است که سطح همکاری بررسی شود. اینطور که موقعیت یادگیری آموزش آنلاین بر چه اساسی است می تواند شاخص گذاری های پیچیده ای را در بر بگیرد.

برخی دیگر از کارشناسان هستند که به این نتیجه رسیده اند که آموزش های حضوری تا به امروز، ظلمی بوده که در حق دانشجویان شده است. هزینه های رفت و آمد و خستگی کلاس و همینطور تکراری بودن دوره های آموزشی در کلاس درس همگی بخش مهمی از رویدادهای آموزش حضوری است که نمی توان به آن خیلی امیدوار بود.

تحصیل فراگیر آنلاین در قرن ۲۱ تنها به نفع دانشجویان نبوده است. بارها شنیده اید که فلان استاد پروازی است! یعنی باید مسافت زیادی را از شهر دیگر توسط هواپیما برای یک ساعت آموزش طی کند و به دانشگاه در شهر دیگر برسد! وجود دنیای آنلاین در آموزش موقعیت یادگیری را گسترده تر از قبل کرده است. هرچه دنیای آموزش قوی تر باشد می توان شاخص گذاری های دقیق تری را شامل شود.

بسیار مهم است که تحصیل فراگیر برای دنیای مشخصی از آموزش ها استفاده شود. یعنی شخص بتواند موقعیت آموزش را در سطحی دنبال کند که نیاز به صرف هزینه و زمان زیاد برای آموزش نباشد!

تحصیل فراگیر آنلاین در قرن ۲۱ برای دروس آزمایشگاهی چه کرده است؟

شاید به زبانی ساده باید گفت: هنوز هیچ! در واقع دروسی که نیاز به حضور صد در صد افراد و ابزارهای خاص دارد در دنیای مجازی پوشش داده نمی شود و شاید دلیل مخالف برخی از کارشناسان همین باشد! به هر حال قرار است تحصیل دنیای خوب خود را حفظ کند. هرچه پروسه های تحصیلی قوی تر عمل کنند ساختار بهتری خواهند داشت. دوره های آزمایشگاهی نیاز به متدهای عملی دارند. حضور افراد به صورت تئوری معمولاً اثر بخشی کمی دارد و این موضوع را نمی توان به سادگی مورد بررسی قرار داد. شاید نیاز است که آموزش در وضعیت دیگری به صورت انلاین و حضوری در کنار هم دنبال شود تا بتواند قابلیت لازم را داشته باشد.

تحصیل فراگیر آنلاین و عملکرد دانشجویان

البته که دانش آموزان نیز در این موقعیت جایگاه خود را دارند اما تحصیل فراگیر آنلاین در قرن ۲۱ بیشتر برای دانشجویان چالش برانگیز بوده است. عملکرد دانشجویان در ماه های اول آموزش آنلاین اصلاً جالب نبود به طوری که هیچ کس دوست نداشت آموزش در قاب لپ تاپ یا گوشی همراه را دنبال کند اما امروزه این رویکرد تغییراتی داشته است. اینطور که مشخص است یادگیری در سطح فراگیر می بایست در حدی باشد که بتوان از آن انتظار بهتری داشت.

شاید فکر کنید که عملکرد دانشجویان هنوز هم در دنیای تحصیلات انلاین چنگی به دل نمی زند اما آمارها نشان می دهد که دانشجویان با این مسأله کنار آمده اند به طوری که امروزه این تصور وجود دارد که یادگیری در سطح هوشمند دنبال می شود و همین سطح کمک می کند تا آموزش موقعیت بهتری داشته باشد.

از یاد نبرید که در دنیای آموزش آنلاین هر شخص باید بتواند یک سری موقعیت های تحصیلی را مدنظر قرار دهد. اینکه سطح آموزش با سایر بخش ها فرق دارد به نوبه خود شامل مواردی است که نیاز به بازبینی خواهد داشت.

دانشجویان دنیای مجازی را دوست دارند!

نیای مجازی همیشه دوستداران خود را دارد. کسانی که سعی می کنند سطح یادگیری را گسترده تر از قبل دنبال کنند. نقش تسهیل گری در دنیای مجازی به حدی رسیده است که افراد می توانند موقعیت خوبی برای خود رقم بزنند. اینطور که بررسی ها نشان می دهد در دنیای مجازی نگرش متفاوتی در یادگیری ایجاد می شود. وجود این نگرش متفاوت موقعیت یادگیری را به سمتی می کشاند که افراد می توانند بخشی از آموزش را قوی تر از قبل دنبال کنند. تکمیل و توسعه روش های تدریس سبب می شود تا هر کس بتواند موقعیت تصمیم گیری مخصوص به خود داشته باشد.

نتیجه گیری

اگر قرار باشد روزی دنیای آنلاین از بین برود عملاً یادگیری علوم تا حد زیادی فلج می شود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *