جایگاه تدریس مجازی و تدریس آنلاین در آموزش

اصلی ترین جایگاه تدریس مجازی زمانی مشخص شد که فرصت یادگیری برای همه افراد، چه در دورترین نقطه روستا و چه مرکز شهر، به صورت یکسان در نظر گرفته شد. این موضوع سبب شد تا هزینه های موجود تا حد زیادی کاهش یابد و یک عملکرد ایده آل در جهت آموزش محسوب می شود.

blog image
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

این روزها با شیوع بیماری کرونا جایگاه تدریس مجازی و تدریس آنلاین در آموزش بیش از پیش است. دسترسی آسان، عدم نیاز به رفت و آمد و همینطور امکان مرور چند باره مطالب اصلی ترین مزیت تدریس آنلاین است.

جایگاه تدریس مجازی در کاهش هزینه آموزش

روزهای اول که صحبت از تدریس مجازی بود، نگرانی ها در راستای هزینه های زیاد تدریس وجود داشت به طوری که برخی از افراد معتقد بودند ابزارهای مورد نیاز برای آموزش آنلاین گران است و در دسترس نیست اما یک بررسی دقیق تر مشخص شد که یک دانش آموز یا دانشجو که به صورت حضوری تحصیل می کند هزینه ای دو الی سه برابر به نسبت تدریس آنلاین را متقبل می شود. فرد نیاز به پوشش دهی هزینه رفت و آمد داشته به طوری که برای کسانی که فاصله منزل تا محل تحصیلشان زیاد است، بسیار دردسر ساز خواهد بود. از سوی دیگر نیاز به محصولات مطالعاتی اعم از کتب درسی و سایر نوشت افزارها از دیگر هزینه هایی بود که تدریس مجازی توانست تا حد زیادی آن را کاهش دهد. مهمترین جایگاه تدریس مجازی در دنیای آموزش، غنیمت شمردن زمان است. در یادگیری حضوری زمان زیادی به بطالت می گذرد و فرد درگیر رفت و آمد و حاضر شدن و همینطور زمان های غیر استفاده در مدرسه یا دانشگاه است. این پارامتر اولین جایگاه تدریس مجازی را مشخص کرد به طوری که محققین معتقد هستند که تدریس مجازی سبب می شود شخص با کمترین هزینه بهترین بازده را داشته باشد.

جایگاه تدریس مجازی در برقراری عدالت آموزشی

بی عدالتی یکی از غم انگیزترین موارد در روزگار است که این روزها در جوانب مختلف احساس می شود. بسیاری از دانش آموزان مجبور بودند در مدارسی تحصیل کنند که از نظر امکانات و شرایط وضعیت نامعقولی داشت و برخی در بهترین مدارس تحصیلات را پیش می بردند. اصلی ترین جایگاه تدریس مجازی زمانی مشخص شد که فرصت یادگیری برای همه افراد، چه در دورترین نقطه روستا و چه مرکز شهر، به صورت یکسان در نظر گرفته شد.  این موضوع سبب شد تا هزینه های موجود تا حد زیادی کاهش یابد و یک عملکرد ایده آل در جهت آموزش محسوب می شود.

تدریس آنلاین برای کارکنان آموزش و پرورش نیز بد نشد!

شاید هنوز هم بسیاری از معلمان معتقد باشند که تدریس مجازی پروسه ای دشوار است و زمان زیادی از آنها خواهد گرفت اما موضوع این است که فضای آموزش فیزیکی حذف شده است و کارکنان نیاز به حضور برای آموزش ندارند و زمان کافی برای دسته بندی پارت های درسی و مطالعاتی دارند.

جایگاه تدریس مجازی در انعطاف پذیری بیشتر دروس

در دوره های آموزش حضوری دانش آموزان با یک طرح درس یکسان روبرو بودند به طوری که شاید علاقه ای به چنین سبک آموزشی نداشتند و یا بسیاری از قالب های درسی برایشان دشوار بود اما جایگاه تدریس مجازی در دنیای آموزش به سمت انعطاف بیشتر نوع تدریس نیز رسید به طوری که تنوع زیادی در طرح دروس دیده می شود. بعد زمان و مکان در این راستا حذف شد و کسانی که مشتاقان یادگیری بودند در حد حرفه ای توانستند دوره های آموزشی را دنبال کنند. بررسی ها نشان می دهد که سطح انعطاف پذیری بالا می تواند یادگیری را چند منظوره نماید و به این ترتیب دانشجویان می توانند سبک مورد نظر خود را دنبال کنند.

دنیای فناوری اطلاعات به قدری پیشرفت کرده است که یک بستر همیشه در دسترس فراهم شده به طوری که یادگیری مهارت های جدید تنها با چند کلیک فراهم شده است.

تدریس مجازی سازمانی با دانش به روز است!

داشتن یک برنامه قدرتمند در دنیای یادگیری الکترونیکی برای اغلب شرکت ها سودمند است و این موضوع سبب می شود که جایگاه تدریس مجازی در دنیای تکنولوژی واضح تر باشد. اینطور که بررسی ها نشان می دهد یادگیری های فردی و گروهی هر یک با رویدادهای متفاوتی همراه هستند به طوری که سطح محدودیت ایجاد شده به نسبت گذشته کمتر شده است.

 آموزش چند برابری با تدریس مجازی

اگر بخواهیم جایگاه تدریس مجازی در مرور مطالب در نظر بگیریم، بیشترین نمره را به خود اختصاص می دهد. در واقع ویدیو های ضبط شده از تدریس اساتید همیشه در دسترس است و در واقع حجم زیادی از اطلاعات در مدت زمان بسیار کم به دست افراد می رسد. ویدیوهای آموزشی بخش جدانشدنی آموزش دانشگاهی انلاین محسوب می شوند به طوری که نت برداری را ساده تر کرده و دوره دروس به نسبت گذشته سطح بهتری می یابند. مشخص است که برای انجام تکالیف درسی نیاز به سطح آمادگی بیشتری است و این موضوعی است که بارها از آن یاده شده است.

جایگاه تدریس مجازی بر جلسات بحث و گفتگو

اگرچه کفتگوی حضوری حال و هوای دیگری دارد اما وجود پنل های گفتگو آنلاین نیز تا حدی لطف خود را دارد. البته این موضوع بزرگترین چالش در دنیای آموزش آنلاین است اما امید است این خلا تا حد زیادی برطرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده