روش های مختلف تدریس آنلاین

تدریس آنلاین در سال های اخیر تبدیل به یکی از برجسته تری روش های آموزش در دنیا شده است. استفاده از دانش و تکنولوژی روز به همراه آموزش دروس، می تواند یک مزیت بسیار خوب هم برای پیشرفت دانش آموز و هم برای یادگیری بهتر مطالب توسط دانش آموزان باشد.

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تدریس آنلاین یکی از روش های آموزشی به شمار می رود که می تواند در برهه ای از زمان بسیار موثر و کاربردی نیز باشد. آموزش آنلاین برای دانش آموزان به صورت کاملا خصوصی سبب می شود تا یک دانش آموز بتواند مطالب را به صورت کامل و دقیق بیاموزد. آموزش به صورت دقیق و کامل باعث می شود تا برای مدت زمانی طولانی این دروس در ذهن دانش آموز باقی بمانند. بدین ترتیب اغلب دانش آموزان تدریس آنلاین خصوصی را ایده آل تر از آموزش های حضوری یا سنتی می دانند.

تدریس آنلاین یکی از شیوه های مدرن آموزش محسوب می شود که در اغلب کشور های پیشرفته در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش دانش آموزان با تمرکز بسیار بیشتری پای دروس می نشینند. به همین خاطر یادگیری در روش آموزش آنلاین بسیار بیشتر از روش تدریس سنتی یا حضوری است. تدریس اینترنتی یا آنلاین کمک می کند تا بتوان سیستم آموزشی را مطابق با استاندارد های روز دنیا پیش برد و این موضوع می تواند در آینده برای دانش آموزان بسیار مفید باشد. آموزش دروس مختلف در روش آنلاین امکان پذیر است و هیچ گونه محدودیت خاصی از این حیث وجود ندارد.

آشنایی با انواع روش تدریس آنلاین

تدریس آنلاین را معمولا به روش های مختلفی می توان اجرا کرد، انتخاب روش آموزش خصوصی آنلاین به شرایط و زیرساخت های موجود بستگی دارد. بدین ترتیب قبل از اینکه روشی را به صورت قطعی انتخاب کنید، باید داشته های خود را از نظر سخت افزاری و نرم افزاری سنجیده، تا انتخاب صحیحی انجام شود. تدریس خصوصی آنلاین را می توان به سه روش مختلف برای دانش آموزان ارائه داد. در ادامه به صورت مفصل با روش های ارائه تدریس آنلاین آشنا خواهیم شد.

تدریس به صورت آنلاین ۱۰۰ درصد

در این روش معمولا تدریس خصوصی به صورت صد در صد آنلاین انجام می شود. بدین معنی که دانش اموز و معلم به صورت همزمان آنلاین می شوند. با استفاده از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری که مورد نیاز است، آموزش آنلاین ارائه می شود. این روش دارای مزایای بسیار زیادی است، به عنوان مثال گاهی اوقات دانش آموز ممکن است بخشی از مطلب را درک نکند، به راحتی می تواند سوال خود را از معلم پرسیده و در کوتاه ترین زمان ممکن جواب خود را دریافت کند. در این روش دانش آموز و معلم به راحتی می توانند با هم ارتباط برقرار کنند.

تدریس آنلاین به صورت کلاس های ضبط شده

در این روش آموزشی معمولا ابتدا معلم کلاس آموزشی مد نظر را اجرا کرده و با استفاده از تجهیزات مناسب به صورت صوتی، تصویری و یا صوتی و تصویری ضبط می شود. سپس کلاس ضبط شده در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد. قرارگیری فایل های ضبط شده می تواند در یک سایت اینترنتی، شبکه های اجتماعی، اپلیکیشن و یا هر جای دیگری که این امکان فراهم باشد انجام شود. کلاس های ضبط شده ابتدا باید از طریق اینترنت دانلود شوند و پس از آن با استفاده از گوشی هوشمند، کامپیوتر یا لپ تاپ پخش شوند. این روش کمک می کند تا دانش آموز و معلم بتوانند از وقت خود بیشترین استفاده را داشته باشند. زیرا به راحتی می توانند به امور مختلف رسیدگی کرده و در زمان آزاد خود به ضبط و یا دانلود و پخش آموزش ها بپردازند.

تدریس آنلاین به صورت ترکیبی

در این روش هم از کلاس های مجازی آنلاین استفاده می شود و هم فیلم های ضبط شده برای آموزش بهتر مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا بیش از ۳۰ درصد کلاس ها به صورت آنلاین و مابقی کلاس ها نیز به صورت ضبط شده انجام می شوند. این روش با توجه به اینکه ترکیبی بوده، می تواند اثربخشی بهتری داشته باشد. با توجه به اینکه در این روش دانش آموزان از مزایای دو روش قبلی بهره می شوند. بسیاری از آموزشگاه ها و موسسات آموزش خصوصی آنلاین، روش ترکیبی را انتخاب می کنند تا از این طریق دانش آموزان بتوانند شیوه های مختلف تدریس آنلاین را تجربه کرده و از آنها برای تقویت بنیه علمی خود استفاده کنند.

مزایای تدریس آنلاین

یکی از مزایای اصلی تدریس آنلاین، صرفه جویی در مصرف کاغذ می باشد. با توجه به اینکه معمولا کاغذ محصولی است که از بریدن چوب درختان به دست می آید. بدین ترتیب تدریس آنلاین می تواند روشی ایده آل برای حفظ محیط زیست باشد. با توجه به توضیحات ارائه شده، افراد بسیار زیادی در سال های اخیر استقبال بیشتری از تدریس خصوصی آنلاین نسبت به آموزش حضوری می کنند.

یکی دیگر از مزایای تدریس آنلاین، کاهش آلاینده ها و در پی ان کاهش آلودگی محیط زیست می باشد. معمولا رفت و آمدهای دانش آموزان به مدارس و یا آموزشگاه های خصوصی باعث می شود تا حجم سوخت مصرف شده افزایش چشمگیری داشته باشد. افزایش حجم مصرف سوخت باعث می شود تا آلودگی هوا نیز بیشتر شود. بدین ترتیب آموزش آنلاین خصوصی می تواند برای سلامتی همه افراد جامعه مفید باشد. با توجه به این ویژگی ها، می توان تدریس آنلاین خصوصی را یکی از پاک ترین روش های آموزشی از نظر زیست محیطی دانست. تدریس خصوصی آنلاین معمولا با هزینه بسیار کمتری برای دانش آموزان انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده