قابلیت های آموزش آنلاین و آموزش مجازی

قابلیت های آموزش آنلاین توسط تلفن همراه که به آن Mlearning می گویند یکی از بهترین موارد محسوب می شود. آموزش هایی که توسط چشم صورت می گیرد کارایی بیشتری دارند و بسیار اثر بخش هستند. استفاده از تصاویر متحرک، ثابت و یا فیلم به جای نوشته از موارد بسیار مهم محسوب می شود.

blog image
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

از آنجایی که یادگیری الکترونیکی و مجازی دسته بندی مختلفی دارد دوست داریم در مورد قابلیت های آموزش آنلاین و آموزش مجازی کمی گسترده تر صحبت کنیم.

قابلیت های آموزش آنلاین غیر همزمان و همزمان

یکی از مدل های یادگیری الکترونیکی به صورت غیر همزمان است که مربوط به نسخه های اول آموزش مجازی می شد. امروزه چندان جالب و کاربردی به نظر نمی رسد اما اگر قابلیت های آموزش آنلاین همزمان گسترده تر شده است به خاطر استارتی است که در دنیای یادگیری الکترونیکی غیر همزمان خورده است. در دنیای یادگیری الکترونیکی غیر همزمان شرایط به این صورت بود که یاد دهنده می بایست محتوای مورد نظر را جمع آوری کند و آن را به مخاطب منتقل سازد. در این رویکرد یک زمان تاخیر بین ارسال و دستیابی وجود داشت به طوری که ابزارها و فناوری های مختلفی در این راستا دیده می شود مثال بارز این مدل، پست الکترونیکی است.

اما قابلیت های آموزش آنلاین همزمان روز به روز پیشرفته تر شد و دیگر نیازی به تاخیر نخواهد بود. در این روش یاددهنده و یادگیرنده در طول انتقال محتوا به شکل مجازی با هم در ارتباط هستند و به زبانی ساده با هم ملاقات تصویری دارند. قابلیت های آموزش آنلاین در استفاده از فناوری هایی اعم از صوت و تصویر زنده و پیام رسان و سایر فناوری ها مشخص می شود.

قابلیت های آموزش آنلاین ترکیبی دوگانه

قابلیت های آموزش آنلاین ترکیبی دوگانه به معنی استفاده از پنل آموزشی است که اجازه یادگیری چهره به چهره را فراهم سازد اما نیاز به حضور افراد در کلاس درس نباشد. در این روش محصل چهره معلم یا مدرس را مشاهده می کند و آموزش های لازم را دریافت می کند.

در واقع حضور معلم در همه مدت انتقال و ارائه محتوا نیاز است و ملاقات ها در زمانی یکسان صورت می گیرد، به طوری که بین یاددهنده و یادگیرنده مشارکت صورت می گیرد. ارتباط الکترونیکی به صورت گسترده و همزمان صورت می گیرد.

قابلیت های آموزش آنلاین بر اساس وب

اینترنت بستر اصلی این سبک از آموزش است به طوری که متداول ترین روش آموزشی است. پروسه آموزش و اخذ آزمون و صدور مدارک به صورت الکترونیکی صورت می گیرد. کلاس های درس و گزارش ها و جزوات و اتاق های گفتگو همگی بر روی وب ذخیره می شود. در نحوه ارائه آموزش الکترونیک یک سری انعطاف نیز وجود دارد. نوع آموزش مطابق با خواسته ها و فعالیت های شخص بوده و یک سری شرایط و امکانات نیز فراهم می شود.

قابلیت های آموزش آنلاین در به کارگیری کامپیوتر مشخص می شود به طوری که گاه نیاز به اتصال به اینترنت نبوده و یک واسط الکترونیکی برای ذخیره سازی اطلاعات نیاز است که کاربر به وسیله کامپیوتری وصل می شود تا توانسته از از مطالب آموزشی استفاده نماید.

آموزش مجازی توسط وسایل الکترونیکی قابل حمل مانند آی پد و تبلت و تلفن همراه بسیار مهم هستند. قابلیت های آموزش آنلاین توسط تلفن همراه که به آن Mlearning می گویند یکی از بهترین موارد محسوب می شود.  آموزش هایی که توسط چشم صورت می گیرد کارایی بیشتری دارند و بسیار اثر بخش هستند. استفاده از تصاویر متحرک، ثابت و یا فیلم به جای نوشته از موارد بسیار مهم محسوب می شود. استفاده از اندازه های متفاوت برای نوشته با توجه به متون مورد مطالعه نیز گزینه های پر اهمیت است. همینطور صدای ضبط شده یا موسیقی می تواند یادگیری را چند برابر کند. یک سری امکانات تفریحی نیز وجود دارد که عدم یکنواختی آموزش را فراهم ساخته و می شود که خستگی از بین برود.

قابلیت های آموزش آنلاین به صورت فایل های ویدیویی

استفاده از آموزش مجازی به صورت فایل های ویدیویی از دیگر مواردی است که بسیار از آن یاد می شود و اثربخشی بسیار گسترده ای دارد.

در واقع آموزش آنلاین به صورتی است که رقابت پذیری را بهبود می بخشد و می تواند میزان نوآوری و ابداعات را بیشتر از قبل دنبال کند. جذب و نگهداشت نخبگان توسط این مورد بسیار مهم است از یاد نبرید که به طور کلی قابلیت های آموزش آنلاین در هر بخش متفاوت از بخش دیگر گزارش شده است. میزان کیفیت محصولات و خدمات بر اساس بهبود شرایط فرایند کار تغییراتی را شامل می شود.

نتیجه گیری

قابلیت های آموزش آنلاین در به کارگیری استراتژی های صحیح سبب شده تا ارتباط دادن با مقاصد اثربخشی بهتری داشته باشد و همینطور اهداف و ماموریت های مالی سازمانی نیز بهبود یابد. این سیاست سبب شده تا سرمایه فکری و مدیریت دانش بهتر شود. و دانش به روز استفاده شود. در ارائه آموزش سرعت صورت می گیرد و همه چیز هدفدار و مبتنی بر نیاز است. مسئولیت پذیری بیشتر کارکنان از دیگر موارد مهمی است که بخشی از قابلیت های آموزش آنلاین محسوب می شود. قابلیت های آموزش آنلاین در بخش محتوا و چگونگی استفاده از دانش مشخص شده است و سطح اقتصادی بالایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده