توسعه فناوری در دانشگاههای آنلاین

مدرسان تکنیک های آموزش به شکل غیر حضوری را یاد گرفته اند و ایجاد فضای چالش برای دانشجویان در دانشگاههای آنلاین سبب شده تا دانشجو با مدرس همگام شود و بخشی از آموزش را به دست بگیرد که رویکرد بسیار ارزشمندی خواهد بود. امروزه سواد رسانه ای قوی تر شده است. زیرساخت های آموزش مجازی گسترده تر از قبل هستند تا مشکلات مربوط به دانشگاه های آنلاین بسیار کمتر شوند.

blog image
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

دانشگاه آنلاین از آن دسته تصمیمات بود که از روز اول به مزاج بسیاری از دانشجویان خوش نیامد! به هر حال ذوق و شوق دانشگاه رفتن و رسیدن به فضای تحصیلی خوب یکی از نیازهای مهم هر دانشجویی محسوب می شد. اما یک لحظه تصور کنید که اگر دانشگاههای آنلاین نبودند، عملاً در تحصیل تخته می شد! توسعه فناوری در دانشگاههای آنلاین سبب شد تا آشتی بین دانشجویان و آموزش مجازی شکل بگیرد.

سواد رسانه ای بالا به واسطه دانشگاههای آنلاین

سواد رسانه ای از موضوعاتی است که در دنیای دانشگاههای آنلاین بسیار از آن یاد می شود. اوایل نبود سواد رسانه ای سبب می شد تا پیشرفت در دنیای مجازی بسیار کند باشد. کمتر کسی یادگیری از طریق فضای آنلاین را قبول داشت و این موضوع سبب می شد به سراغ این رویکرد نرود. اما امروزه سواد رسانه ای قوی تر شده است. زیرساخت های آموزش مجازی گسترده تر از قبل هستند و این اقدامات سبب شده تا مشکلات مربوط به دانشگاه های آنلاین بسیار کمتر شوند.

مثلاً یکی از دغدغه های مهم دانشجویان نبود پنل های پرسش و پاسخ در فضای یادگیری مجازی بود اما امروزه ساختار بحث و گفتگو به واسطه فناوری به حدی رشد داشته است که توانسته شرایط خوبی فراهم سازد.

آشنایی دانشجویان با نرم افزارهای دانشگاههای آنلاین

یکی دیگر از مشکلاتی که در راستای یادگیری مجازی برای دانشجویان وجود داشت اینکه حس می کردند با دنیای پیچیده ای همراه هستند که پر از مشکلات عجیب و غریب است و به نوعی نیاز به تکنیک های بالایی برای یادگیری دارد. چنین سیاستی سبب می شد تا فکر کنند باید خودشان را جدا از سایر افراد در نظر بگیرند و این رویکرد به طور کلی موقعیت کلاس ها را زیر سوال می برد.

اما وجود راهنما برای نرم افزار های دانشگاههای آنلاین سبب شد تا مشخص شود که چقدر کاربری این اپ ها آسان است و به نوعی همه چیز روی میز چیده شده و آماده آموزش است.

دنیای توسعه فناوری برای دانشگاههای آنلاین یکی دیگر از موارد مهم مربوط به معلمان است. در واقع عدم آشنایی مدرس در روزهای اول نیز سبب جبهه گیری برای ورود به دنیای دانشگاههای آنلاین شد به طوری که این رویکرد سبب شد تا افراد از نظر آموزش سطح خوبی نداشته باشند. اما امروزه مدرسان تکنیک های آموزش به شکل غیر حضوری را یاد گرفته اند و ایجاد فضای چالش برای دانشجویان در دانشگاههای آنلاین سبب شده تا دانشجو نیز با مدرس همگام شود و بخشی از آموزش را به دست بگیرد که رویکرد بسیار ارزشمندی خواهد بود.

افزایش انگیزه تحصیلی در دانشگاههای آنلاین

البته که روزهای اول دانشگاههای آنلاین با کاهش انگیزه تحصیلی همراه بود به طوری که دانشجو دوست نداشت در منزل به یادگیری بپردازد. این نوع روند آموزشی رفته رفته با دنیای رنگ ها و عناصر قوی گرافیکی همراه شد به طوری که دیگر آموزش ها در قالب فقط استاد محور دنبال نمی شود و بخش هایی تعبیه شده است تا دانشجو نیز در بحث و گفتگو شرکت داشته باشد. یکی از موضوعاتی که این روزها بسیار به آن پرداخت می شود. فهم عمیق آموزش ها در دنیایی از رنگ ها است و هرچه این فهم بیشتر باشد عملکرد بهتری خواهد داشت. به هر صورت دانشگاه های انلاین می توانند سبب افزایش انگیزه تحصیلی برای کسانی باشند که در نقاط دوری زندگی می کنند و رفت و آمد برایشان دشوار است.

رشد فناوری در دانشگاههای آنلاین سبب افزایش ظرفیت تحمل خانواده شده است!

در ابتدا زمانی که صحبت از دانشگاههای آنلاین بود، خانواده ها با این موقعیت موافق نبودند به طوری که از حوصله شان خارج بود تا باز هم رویکرد آموزشی در منزل طی شود. اما امروزه این روال سبب شده تا میزان خطرات اعم از رفت و آمد و سایر موارد حاشیه ای دانشگاهی با دانشگاههای آنلاین به حداقل برسد و به نوعی خانواده ها نیز با این موقعیت موافق هستند.

مزایای دانشگاههای آنلاین

دانشگاههای آنلاین سبب شده تا همیشه مدرس در دسترس باشد در واقع مفاهیم آموزشی دارای فایل های ذخیره شده ای هستند که همیشه در دسترس است و سبب می شود که محدودیت مکانی به حداقل برسد. از سوی دیگر مشخص است که هزینه ها نیز کمتر می شود و در وقت صرفه جویی صورت می گیرد.

آموزش مجازی یک سبک جدید از آموزش محسوب می شود و شاید نیاز است که هنوز هم به فناوری های مربوط به زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری بیشتر توجه شود.ک به طور کلی شکل جدیدی از آموزش پیش روی دانشجویان است که به نوبه خود یک پله بالاتر از آموزش های حضوری است به شرطی که پیش نیازهای لازم رعایت شود و دید درستی نسبت به این آموزش ها وجود داشته باشد. لوازم آموزش های مجازی به طور کلی شامل کلیدی ترین موضوعاتی است که هر ساله مورد بررسی قرار می گیرد و امید است که فناوری در گوشه گوشه دانشگاههای آنلاین دیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده