مزایای آزمون مجازی

آزمون مجازی به نوعی از آزمون ها اطلاق می شود که طراحی، برگزاری، پاسخگویی و تصحیح آن همگی به صورت اینترنتی و غیر حضوری انجام می شود. ورود تکنولوژی به برگزاری آزمون باعث شده تا دقت برگزاری آزمون ها بیشتر شده و شرکت کنندگان با کمترین هزینه ممکن و بدون هیچ گونه محدودیت مکانی بتوانند در آزمون مد نظر شرکت نمایند.

blog image
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

آزمون مجازی در سال های اخیر بیشتر از هر چیز دیگری به گوش دانش آموزان و دانشجویان رسیده است. با توجه به اینکه آموزش مجازی در سال های اخیر با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است، آزمون مجازی نیز جهت تکمیل آموزش مجازی مورد استفاده قرار می گیرد. آزمون هایی که به صورت مجازی برگزار می شوند، به مراتب از آزمون های سنتی یا حضوری اعتبار بالاتری دارند، زیرا در این روش می توان همه چیز را تحت کنترل گرفته تا هر گونه تقلب در آزمون ها از بین رود.

آزمون مجازی به صورت کاملا اینترنتی انجام می شود و حتی نتیجه آزمون نیز به صورت خودکار توسط سیستم بررسی شده و این موضوع سرعت و دقت آزمون های مجازی را بیشتر می کند. چگونگی آزمون بر عهده طراح سوال بوده و هیچ گونه محدودیتی از این لحاظ وجود ندارد، یعنی طراح آزمون می تواند سوالات را چهار گزینه ای، جای خالی یا تشریحی طراحی کند. امکان درج پاسخ سوالات در سیستم نیز وجود دارد تا بلافاصله پس از پاسخگویی به سوالات، بررسی اتوماتیک صورت گرفته و نمره آزمون مشخص شود. بدین ترتیب آزمون مجازی از جهات مختلف برتری هایی نسبت به آزمون های سنتی داشته که در ادامه با برخی از این مزایا آشنا خواهیم شد.

آشنایی با برخی از مزایای آزمون مجازی

عدم محدودیت در تعداد آزمون دهندگان

یکی از مزایای آزمون مجازی ، امکان برگزاری آزمون با تعداد نامحدود است. با توجه به اینکه نیازی به حضور فیزیکی آزمون دهندگان نبوده، لذا نیاز به فراهم کردن جا و مکان برای آزمون نبوده و هر تعدادی که بخواهند آزمون بدهند، می توانند در آزمون مجازی شرکت کنند.

کاهش هزینه های برگزاری آزمون

یکی از مسائل مهم در هنگام برگزاری هر آزمونی، هزینه های برگزاری آن است. برای برگزاری آزمون هزینه های زیادی را باید در نظر گرفت. برای مثال مکان آزمون و هزینه های رفت و آمد آزمون دهندگان را می توان از جمله هزینه های مربوط به برگزاری آزمون دانست. با برگزاری آزمون مجازی همه این هزینه ها حذف می شوند.

امنیت بالا

در آزمون های سنتی امکان لو رفتن سوالات بسیار زیاد  است. زیرا نیاز است تا نمونه سوالات امتحانی توسط برخی افراد در زمینه چاپ فعالیت داشته، چاپ شوند. حمل و نقل سوالات امتحانی هم بحث دیگری است و در هنگام حمل و نقل نیز ممکن است برخی از سوالات امتحان لو بروند. در برگزاری آزمون مجازی هیچ کس به جز فردی که آزمو را طراحی می کند، از سوالات امتحانی خبر ندارد. این موضوع باعث شده تا امنیت برگزاری آزمون های مجازی بسیار بیشتر از آزمون های سنتی باشد.

سرعت بالا

سرعت برگزاری آزمون و همچنین مشخص شدن نتیجه آزمون در برگزاری آزمون مجازی بسیار بیشتر خواهد شد. معمولا پاسخنامه سوالات در سیستم وجود داشته و سیستم به صورت اتوماتیک آزمون را تصحیح کرده و نمره آزمون را تعیین می کند. بدین ترتیب سرعت برگزاری آزمون مجازی و همچنین اعلام نتایج ای آزمون ها بسیار بیشتر از آزمون های سنتی است.

پرداخت آنلاین هزینه آزمون

برگزاری برخی از آزمون ها نیاز به پرداخت بخشی از هزینه های آزمون توسط شرکت کنندگان را دارد. در چنین آزمون هایی دیگر نیاز به مراجعه حضوری در بانک و پرداخت هزینه مورد نظر نیست، بلکه با امکانات پیشرفته موجود، به صورت آنلاین از طریق درگاه پرداخت می توان هزینه آزمون را پرداخت کرد.

امکان طرح سوالات تستی، تشریحی و یا جای خالی

برخی از آزمون ها به صورت چهار گزینه ای برگزار می شود و شرکت کننده باید از بین چهار گزینه موجود، جواب را تشخیص دهد. به این نوع آزمون ها چهار گزینه ای گفته می شود. برخی از آزمون ها نیز به صورت جای خالی برگزار می شوند، یعنی بخشی از سوال حذف شده و متقاضی باید جای خالی را بر اساس اطلاعات خود پر کند. سوالات تشریحی نیز برای همه افراد آشنا بوده و شرکت کننده باید پاسخ کاملی برای آنها بنویسد. امکان برگزاری آزمون ترکیبی از دو یا سه نمونه سوالات نیز وجود دارد.

عدم محدودیت مکانی

در آزمون آنلاین محدودیت مکانی برداشته می شود. بدین ترتیب شخصی که می خواهد در آزمون مجازی شرکت کند، می تواند در هر شهر و روستایی زندگی کند و از همان مکان نیز در آزمون الکترونیکی شرکت نماید. شرکت کننده از خارج کشور نیز می تواند در آزمون های مجازی شرکت نماید.

کاهش تقلب

یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید زمینه برای انجام آن از بین برود، تقلب در آزمون است. با برگزاری آزمون به صورت آنلاین و راهکارهایی که در این سیستم ها طراحی شده، به راحتی می توان راه را برای تقلب افراد بسته و از این کار جلوگیری شود.

عدم نیاز به تجهیزات سخت افزاری بسیار زیاد

معمولات برای برگزاری آزمون مجازی تجهیزات بسیار پیشرفته و گران قیمت نیاز نیست. تنها با یک لپ تاپ ساده یا کامپیوتر خانگی ارزان قیمت نیز می توان به اینترنت متصل شده و در آزمون مجازی شرکت کرد. بدین ترتیب هر فردی می تواند به راحتی از منزل یا محل کار خود در آزمون های آنلاین شرکت نماید.

تصحیح خودکار آزمون

تصحیح خودکار آزمون زمان تصحیح آزمون را کمتر و دقت تصحیح آزمون را بیشتر می کند. البته با توجه به اینکه سیستم آزمون را تصحیح می کند، در صورتی که آزمون تشریحی باشد، باید دقت بیشتری در پاسخگویی به سوالات داشته باشید، زیرا در صورتی که بخشی از پاسخ اشتباه باشد، نمره ای برای شرکت کننده در نظر گرفته نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده