مقایسه دوره مجازی با دوره حضوری

دوره مجازی را در این مطلب از جهات مختلف با دوره حضوری مقایسه می کنیم تا ببینیم کدام دوره می تواند برای ما گزینه مناسب تری باشد. با توجه به اهمیت موضوع، افرادی که می خواهند حضوری یا غیر حضوری بودن دوره مد نظر خود را انتخاب کنند، بهتر است ابتدا این مطلب را تا پایان بررسی کرده و سپس نوع دوره مد نظر خود را انتخاب کنند.

blog image
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

دوره مجازی در سال های اخیر توانسته جایگزین بسیار خوبی برای دوره های حضوری باشد. تا چند سال پیش هر زمانی که نام کلاس و دوره آموزشی به گوشمان می خورد، بی اراده ذهنمان به سمت کلاس، تخته سیاه، گچ، نیمکت، و… می رفت. اما افرادی که دارای سن و سالی کوچک تر هستند، علاوه بر اینها، تجربیات جدیدتری نیز داشته اند. در دوره های حضوری امروزی به جای تخته سیاه از برد هوشمند استفاده می شود و تجهیزات مدرن از جمله لپ تاپ، ویدئو پروژکتور و… وجود دارد. اما تفاوت خاصی با دوره های سال های قبل نداشته و باز هم باید در کلاس درس حضور داشته و بر روی نیمکت ها نشست.

دوره مجازی توانسته تغییر و تحولات بیشتری را در دوره های سنتی به وجود آورد، زیرا برای شرکت در کلاس های مجازی نیازی به حضور در یک مرکز آموزشی و شرکت در کلاس نیست. معمولا دوره های مجازی به صورت آنلاین یا غیر حضوری برگزار می شوند. غیر حضوری بودن دوره مجازی باعث می شود تا افراد بیشتری بتوانند در این دوره ها شرکت کرده و محدودیت هایی که شرکت در دوره های حضوری وجود داشته به ندرت و یا شاید هم اصلا در دوره های مجازی مشاهده نشوند.

مقایسه دوره مجازی و دوره حضوری از نظر انعطاف پذیری

معمولا انعطاف پذیری از نظر زمانی و مکانی می تواند یکی از معیارهای انتخاب یک دوره آموزشی باشد. هر چه بتوان حق انتخاب بیشتری در انتخاب زمان و مکان کلاس ها داشت، میزان رضایت از دوره نیز بیشتر می شود. بدین ترتیب اغلب افراد دوره مجازی را روشی بهتر برای یادگیری نسبت به دوره حضوری می دانند. زیرا می توانند در ساعت های دلخواه کلاس های خود را انتخاب کرده و نیازی به حضور فیزیکی هم وجود ندارد. بدین ترتیب از هر مکانی که اینترنت در اختیار کاربر وجود داشته باشد، می تواند در دوره آنلاین شرکت نماید. برای شرکت در کلاس حضوری نیاز است خود را در ساعات مقرر به محل آموزشکده رساند و در کلاس مد نظر شرکت کرد. این روش می تواند به کار و زندگی افرادی که شاغل هستند لطمه وارد کند.

مقایسه دوره مجازی و دوره حضوری از نظر داشت نظم و انضباط و انگیزه

نظم و انضباط و انگیزه معمولا در دوره هایی که انعطاف پذیری بالایی دارند کمتر می شود. بدین ترتیب اگر توجه ویژه ای به این موضوع نشود، ممکن است دوره مجازی با تمام ویژگی هایی که دارد، موجب از بین رفتن نظم و انضباط و همچنین انگیزه مورد نیاز برای ادامه مسیر شود. بدین ترتیب نیاز است نیاز است تا همانطور که در کلاس های حضوری به صورت منظم شرکت کرده، در کلاس های مجازی نیز به طور مرتب حضور یافته و آموزش های لازم را با بهترین کیفیت ممکن دریافت کرد. توجه به نظم و انضباط در دوره مجازی بسیار مهمتر از دوره حضوری است زیرا در دوره های حضوری استاد یا مدرس به طور فیزیکی حضور داشته و این موضوع ضرورت وجود نظم و انضباط را ایجاد می کند.

مقایسه دوره مجازی و دوره حضوری از نظر تعاملات اجتماعی

داشتن تعامل اجتماعی موضوعی است که شاید برخی از افراد بر این گمان باشند که تنها در دوره های حضوری امکانپذیر است. این در حالی است که در سال های اخیر امکانات مورد نیاز برای برگزاری دوره مجازی به حدی پیشرفت کرده که تعاملات اجتماعی در دوره مجازی را نیز بسیار ساده کرده است. در کلاس های مجازی می توان به صورت اختصاصی و یا گروهی با سایر اعضای حاضر در کلاس به صورت متنی، صوتی و یا تصویری ارتباط برقرار کرد. این تعاملات در هر دوره و کلاسی مفید بوده و می تواند تبادل اطلاعات را بسیار راحت نماید. بدین ترتیب دوره مجازی از نظر تعاملات اجتماعی هیچ کمبودی نسبت به کلاس های حضوری ندارد. این موضوع باعث شده تا در سال های اخیر استقبال از دوره مجازی بسیار زیاد شده و برعکس تمایل برای شرکت در کلاس های حضوری کمتر شده است.

مقایسه دوره مجازی و دوره حضوری از نظر هزینه ها

یکی دیگر از مواردی که نیاز است به مقایسه آن در دوره های حضوری و مجازی پرداخته شود، هزینه های دوره است. یکی از اصلی ترین هزینه های یک دوره، شهریه آن است. معمولا میزان شهریه ای که برای دوره های حضوری در نظر گرفته می شود، بیشتر از شهریه دوره مجازی است. هزینه های مربوط به حمل و نقل نیز در دوره های حضوری بسیار بیشتر هستند. زیرا در دوره های مجازی، نیازی به حضور در مکان خاصی مانند آموزشکده یا آموزشگاه نیست و از داخل منزل و یا محیط کار نیز به راحتی می توان در کلاس مجازی شرکت کرد.

کلام آخر

با توجه به مقایسه ای که بین دوره غیر حضوری و دوره حضوری داشتیم، این موضوع را متوجه شدیم که انتخاب یک دوره به عوامل مختلف و شرایطی که داریم بستگی دارد. بدین ترتیب به طور مطلق نمی توان یک دوره را مطلوب و دوره دیگری را نامطلوب دانست، زیرا هر کدام از دوره ها دارای مزایا و معایبی هستند. بدین ترتیب انتخاب دوره که حضوری یا غیر حضوری باشد، با توجه به شرایط خود فرد انجام می شود و نمی توان یک نسخه واحد برای همه افراد پیچید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده