نحوه آموزش تصویری گام به گام و مرحله ای آنلاین

اصل غافلگیری خود یک نحوه آموزش تصویری محسوب می شود. اینکه کاراکترها مدام تکرار شوند اصلاً ایده جالبی نیست. نیاز است که علاوه بر مدرس یک سری کاراکترهای دیگر نیز وارد تصویر شود که بتواند موقعیت آموزش را تغییر دهد و این اصل غافلگیری برای مخاطب بهترین اثربخشی را دارد.

blog image
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

در این مقاله نحوه آموزش تصویری گام به گام و مرحله ای آنلاین را با شما در میان می گذاریم تا پروسه آموزش تصویری به شکل روتین مشخص باشد.

اولین گام از نحوه آموزش تصویری

در صورتی که قرار است آموزش در قالب تصویری و آنلاین باشد اولین موضوع مهم انتخاب المان ها است. منظور از المان ها ابزارهای تصویری است. اینکه از چه اشکالی استفاده شود و میزان اغراق نمایی آنها چقدر باشد. اینکه هر شکل به نسبت موارد دیگر چقدر متفاوت به نظر می رسد. میزان تقلید در المان های به کار رفته موضوع مهمی است که باید مشخص شود. در اموزش سنین پایین استفاده از عروسک ها در تدریس یکی از ایده های جذاب است اما برای سنین بالاتر استفاده از اشکال هندسی و یا المان های طبیعت می تواند رویکرد بهتری داشته باشد. بررسی ها نشان می دهد که پروتکل های آموزش تصویری بیشتر بر اساس نوع آموزش ها مشخص می شود و سطح غیر اصولی در آموزش کنار می رود.

محتواسازی روتین دومین گام از نحوه آموزش تصویری

در دنیای آموزش تصویری پس از مشخص شدن کاراکترهای تصویری نوبت به محتوا می رسد. اینکه محتوا بر چه اساسی ارزیابی شود و سطح ارزیابی محتوا چطور باشد. اینکه محتوا بر چه اساسی تدوین شود و نوع نوشتار چطور باشد. مخاطبان باید ارزیابی شوند نیاز است که سطح مخاطب مشخص شود. سنین مخاطب بررسی شود و البته محتوا باید با هر سطح آگاهی سازگار باشد. دست بالا نوشتن محتوا از همه گیر بودن آن کم می کند و سادگی بیش از حد اهمیت محتوا را زیر سوال می برد.

لحن و صدا سومین گام از نحوه آموزش تصویری

در مورد سومین روتینی که برای آموزش تصویری وجود دارد صحبت کنیم، نوبت به لحن و صدای مدرس می رسد. این که آموزش به شکلی دنبال شود که مدرس بتواند شاخص های دقیق را بررسی کند. سلایق مخاطب در انتخاب لحن و صدا بسیار مهم است. صداهایی که بسیار بم هستند و یا صداهایی که سطح پرسشگری ندارند اغلب جذابیت کمتری دارند و نمی تواند گزینه خوبی باشد. لحن باید جامعیت داشته باشد، اینکه بتواند موقعیت مخاطب با بسنجد و بر اساس سلیقه مخاطب اثرگذار باشد.

نحوه آموزش تصویری به سبک ترکیبی

تصویر و صدا دو المان متصل به هم هستند و این ترکیب در صورتی که با نور همراه باشد می تواند اثربخشی خوبی داشته باشد. اینکه تصویر و صدا با هم تلفیق می شود می تواند نورپردازی را به صورت جدی دنبال کند. مشخص است که تصویرسازی برای هر پنل به نسبت پنل های دیگر مشخص می شود. برخی از تصاویر هستند که باید با قدرت نور بالایی مشخص شوند و برخی دیگر نیز هستند می تواند برای یادگیری قابلیت بهتری داشته باشد. از یاد نبرید که تصاویر در صورتی می توانند ترکیب درستی از آیتم های صدا را در خود سازگار کنند که هم از نظر حرکتی درست تنظیم شده باشند و هم بتوانند ساز و کارهای درس را به درستی اعلام کنند.

آموزش تصویری به آموزشی گفته می شود که شخص بتواند هر بخش از تصویر را به صورت روتین بررسی کند.

آموزش تصویری باید خلاقانه باشد!

اصل غافلگیری خود یک نحوه آموزش تصویری محسوب می شود. اینکه کاراکترها مدام تکرار شوند اصلاً ایده جالبی نیست. نیاز است که علاوه بر مدرس یک سری کاراکترهای دیگر نیز وارد تصویر شود که بتواند موقعیت آموزش را تغییر دهد و این اصل غافلگیری برای مخاطب بهترین اثربخشی را دارد. دقت کنید که موقعیت یادگیری دروس بر اساس سطح آموزشی مشخص دنبال می شود. برخی از دروس هستند که می توانند دو بخشی آموزش داده شوند و برخی نیز هستند که باید در قالب های چند گانه ارائه شوند. هر سطح به شکل جداگانه بررسی می شود.

نحوه آموزش تصویری برای پشت کنکوری ها

کنکور و دنیای عجیب و غریبش عمری است که با همراه است. نحوه آموزش تصویری برای کنکوری ها کمی متفاوت است. در دنیای تصور باید جمع بندی، خلاصه برداری، نکات طلایی و همه اصول به شکل درستی بررسی شود. هرچه استاندارد آموزش تصویری دقیق تر باشد می تواند برای دانش آموزان عملکرد بهتری ایجاد کند اما آنچه مهم است ایجاد انگیزه برای پشت کنکوری ها بوده به طوری که بتوانند سطح آموزشی مخصوص به خود داشته باشند.

نتیجه گیری

در دنیای تصویرسازی بسیار مهم است که چشم ها قدرت تاثیرپذیری بالایی را در بر بگیرند یعنی تصاویر و سبک آموزش تصویری به صورتی باشد که چشم ها بیشترین زمان را بر روی درک محتوا بگذارند. مشخص است که تصاویر آنقدر می توانند قابل قبول باشند که تا سال ها در ذهن مخاطب باقی بماند. وجود رنگ های غافلگیر کننده برای تصاویر میتواند این عملکرد را با موفقیت بیشتری دنبال کند. البته که در دنیای آموزش تصویری رعایت نکاتی از قبیل، طرح درس درست و فضای پرسش و پاسخ دوستانه اهمیت داشته و نیاز است که سلیقه مخاطبان در نوع یادگیری ترتیب اثر داده شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده