ویژگی های دانشگاه آنلاین و مجازی

نحوه تدریس در دانشگاه آنلاین به این صورت است که پایگاه اینترنتی برای مرکز آموزش مجازی در نظر گرفته شده است و دانشجو برای اینکه بتواند به این سامانه ورود داشته باشد نیاز به کلمه شناسایی و رمز دارد. این پایگاه شامل بخش های مختلفی است. مثلاً یک بخش شامل خبررسانی بوده و بخش هایی مخصوص مراجعه استاد در نظر گرفته می شود.

blog image
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

در این مقاله قصد داریم ویژگی های دانشگاه آنلاین و مجازی، اعم از نحوه جذب دانشجو، وضعیت تعیین شهریه و ظرفیت و همینطور رشته های مجازی و رویکرد آموزش را توضیح دهیم.

نحوه جذب دانشجو در دانشگاه آنلاین

در گذشته پذیرش دانشجو در دانشگاه آنلاین به صورتی بود که خود دانشگاه معیارهایی برای جذب دانشجو در نظر میگرفتند. از آغاز دوره جدید پذیرش دانشجو شرایط کمی متفاوت است. به طوری که پذیرش دانشجو در دوره مجازی به واسطه سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود و این آزمون اختصاصی است و هم زمان با آزمون سراسری نخواهد بود. 

شرایط به این صورت است که هر دانشگاه به صورت اختصاصی و یا با کمک و همکاری چندین دانشگاه آزمون مورد نظر را برگزار می کنند. برگزاری این آزمون ها از طریق سازمان سنجش صورت می گیرد. 

دروسی که در دوره های مجازی ارائه می شود باید مطابق طرح درسی دوره های حضوری باشد اما یک تفاوت مهم این است که کتاب های این نوع آموزش در اینترنت قرار داده شده اند. این مدل کتاب ها به شکل اینترنتی هستند. یک سری دروس آزمایشگاهی هنوز هم در قالب حضوری به قوت خود باقی است. 

ظرفیت پذیرش برای دانشگاه آنلاین و مجازی بر اساس سطح استقبال دانشجویان بوده و وابسته به تصمیم گیری دانشگاه است. 

روش تدریس در دانشگاه آنلاین و مجازی

نحوه تدریس در دانشگاه آنلاین به این صورت است که پایگاه اینترنتی برای مرکز آموزش مجازی در نظر گرفته شده است و دانشجو برای اینکه بتواند به این سامانه ورود داشته باشد نیاز به کلمه شناسایی و رمز دارد. این پایگاه شامل بخش های مختلفی است. مثلاً یک بخش شامل خبررسانی بوده و بخش هایی مخصوص مراجعه استاد در نظر گرفته می شود. بخش های دیگر شامل سرفصل و کلاس و بسیاری موارد دیگر است. 

در این پایگاه به طور دقیق و کامل مشخص می شود که در هر ترم چه دروسی ارائه می شود و چه تعداد دانشجو مشغول به تحصیل هستند. در این سیستم الکترونیکی بخشی برای اعلام درس ها و زمان ارائه درس ها نیز دیده می شود. همینطور زمان های حل تمرین نیز از سوی اساتید مشخص می شود. 

در تحصیل به روش آموزش مجازی یک سری برنامه های مشخص نیز دیده می شود که باید دانشجو و استاد در یک زمان مشخص در کلاس مجازی حضور داشته باشند. نرم افزار LMS که مخصوص مدیریت سامانه است نیز در چنین جریانی استفاده شده است. 

معرفی اساتید دانشگاه آنلاین و مجازی

به طور کلی دو نوع استاد برای دانشگاه آنلاین در نظر گرفته می شود. استاد اصلی دروس است که باید تنها در هنگام تدریس حضور داشته باشد و یک سری اساتید که مخصوص حل تمرین هستند. به طور کلی این گروه از اساتید فعالیت بیشتر به نسبت اساتید اصلی دارند. 

اتاق چت دانشگاه آنلاین

اتاق چت یا گفتگویی که برای دانشگاه آنلاین در نظر گرفته می شود موقعیت خوبی برای دانشجویان است که اگر در طول هفته کلاس برقرار نبود و در درس مشکلی داشتند بتوانند از این طریق با اساتید یا سایر دانشجویان در ارتباط باشند تا پرسش و پاسخ های مشخصی در نظر گرفته شود. 

ساز و کار دانشگاه آنلاین

تمام زمانی که دانشجو به اینترنت وصل شده است، همه بخش های دروس خوانده شده توسط سیستم مورد نظر ثبت شده است و استاد می تواند بررسی کند که دانشجو تا کدام بخش را مطالعه کرده است و حتی ساعت مراجعه دانشجو نیز مشخص می شود. ارائه دروس به صورت الکترونیکی است به این شکل که صدا و تدریس اساتید بر روی پایگاه اینترنت قرار می گیرد و همینطور از فیلم نیز استفاده می شود که روی درس قرار داده می شود. 

اعتبار اینترنتی در دانشگاه آنلاین به چه معنی است؟

اعتبار اینترنتی برای دانشجویان توسط دانشگاه تعیین شده و به شکل رایگان است. دانشجویان برای ورود به سیستم الکترونیکی نیاز به رمز عبور و ایمیل ویژه دارند که البته امکان تغییر آن وجود دارد. اساتید لیستی برای حضور و غیاب دارند به طوری که می توانند از حضور یا عدم حضور دانشجو اطمینان حاصل کنند. 

نتیجه گیری

در این مقاله با عملکرد دانشگاه آنلاین و مجازی آشنا شدیم و مشخص شد که همه چیز برای آموزش با نظم و برنامه ریزی دقیقی وجود دارد. بخشی از موقعیت تدریس در دانشگاه توسط اساتید کنترل می شود و سیستم امتحان و تصحیح برگه ها و سایر موارد نیز از سوی سیستم های ویژه ای دنبال می شود. مشخص است که موقعیت اجرای این طرح به نسبت گذشته بسیار رشد داشته است و دولت نیز در صدد است تا بتواند موقعیت اموزش انلاین را گسترده تر از قبل دنبال کند. دسترسی به دانشگاه آنلاین بسیار آسان است و دانشجویان از هر نقطه کشور می توانند دسترسی به این فضا داشته باشند و ایجاد سطح عدالت یکسان می تواند عملکرد مناسبی داشته باشد. مشخص است که موقعیت آموزش انلاین از سوی دولت نیز مورد تایید قرار گرفته است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده