تفاوت اثر گذاری آموزش آنلاین و سنتی

در مورد تفاوت آموزش آنلاین و سنتی بسیار صحبت شده است اما شاید در خصوص تفاوت اثر گذاری آموزش آنلاین به نسبت سنتی کمتر اطلاعات داشته باشید پس تمرکز اصلی ما روی تفاوت هایی […]

blog image
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

در مورد تفاوت آموزش آنلاین و سنتی بسیار صحبت شده است اما شاید در خصوص تفاوت اثر گذاری آموزش آنلاین به نسبت سنتی کمتر اطلاعات داشته باشید پس تمرکز اصلی ما روی تفاوت هایی است که بر اساس اثر گذاری آموزش آنلاین و سنتی دیده می شود.

اثر گذاری آموزش آنلاین

اثرگذاری آموزش سنتی

در ابتدا می خواهیم در خصوص تاثیرات آموزش سنتی صحبت کنیم و پس از آن اثر گذاری آموزش آنلاین را تعریف می کنیم به این ترتیب تفاوت سبک های یادگیری مشخص می شود.
یکی از موضوعاتی که در خصوص آموزش سنتی دیده می شود، اجبار است! یعنی شما مجبور هستید در هر زمان و همه روزه چه آفتاب سوزان باشد و چه سرمای زمستان در کلاس حاضر شوید. اگر بخواهیم زمان و هزینه ها را کنار بگذاریم، این اجبار برای برخی از افراد مفید و برای بسیاری از افراد مضر است. به هر حال دانش آموز باید بتواند خود تصمیم گیرنده سبک آموزشی خود باشد. وجود کلاس درست با میز و صندلی خشک و بی روح و ادعای یاد گرفتن چندان نمی تواند ارزشمند به نظر برسد اما نباید کم لطفی کرد. بسیاری از دانش آموزان دوست دارند با هم سن و سالان خود در ارتباط باشند و به نوعی حضور فیزیکی در جمع های مختلف را بسیار دوست دارند پس این موضوع بخش مهمی از کار را شامل می شود و اثربخشی خارق العاده ای خواهد داشت. این موضوع را جدی بگیرید که بسیاری از پروسه های آموزش سنتی به نسبت سال های گذشته با تغییراتی همراه بوده است و شاید امروزه اثر گذاری آموزش آنلاین به نسبت سنتی بیشتر باشد.
یعنی در کلاس های حضوری گاه شخص دچار سردرد می شود و یا از بیماری رنج می برد و حتی حوصله یادگیری را ندارد اما به اجبار تا اخر کلاس را تحمل می کند! این موضوع برای او دردسر ساز خواهد شد و در یادگیری او مشکلات زیادی ایجاد می کند.

اثر گذاری آموزش آنلاین

اثر گذاری آموزش آنلاین

حال که وقتش رسیده در خصوص اثر گذاری آموزش آنلاین صحبت کنیم بهتر است سه نکته مهم را توضیح دهیم: محتوای بصری قوی: به هر حال به همه ما ثابت شده است که اثر گذاری آموزش آنلاین به واسطه محتوای بصری بیشتر است. محتوای بصری در دنیای آنلاین تمامی ندارد یعنی هرچقدر که ایده و خلاقیت بیشتر باشد محتوای بصری اثر بخش تر است و همینطور موضوع تفاوت بین اثر گذاری آموزش آنلاین و سنتی را مشخص می کند. انیمیشن سازی و استفاده از ابزارهای گرافیکی بخش مهمی از اثر گذاری بصری است و برای دروسی که نیاز به محتوای بصری دارند بهترین گزینه محسوب می شود.
آموزش نامحدود: بله درست متوجه شدید! شما می توانید ویدیو آموزش آنلاین را ذخیره سازی کنید و هزاران بار آن را نگاه کنید در صورتی که در آموزش سنتی مجبور هستید سر کلاس درس را یاد بگیرید.اثر گذاری آموزش آنلاین درست همینجا مشخص می شود یعنی شما می توانید یادگیری را به زمانی که حالتان و شرایط روحی تان برای یادگیری مناسب تر است موکول کنید. این روش به شما کمک می کند تا روحیه بی نظیری داشته باشید و همه چیز را طبق اصول خاصی دنبال کنید. این اصول می تواند اثر بخشی بی نظیری داشته باشد.
مسئولیت پذیری بیشتر: حقیقت این است که اموزش انلاین به نوبه خود سبب می شود تا شخص برای رسیدن به اهداف خود خودگردان عمل کند یعنی او یاد می گیرد که مسئولیت بسیاری از کارها بر عهده خودش است و چنین ریتمی سبب می شود تا به طور کلی یادگیری آنلاین برای او مسئولیت پذیری ایجاد کند.

آیا آموزش آنلاین سبب انزوای دانش آموزان می شود؟

بررسی ها نشان می دهد که به حدی تنوع در فضای مجازی و آنلاین زیاد است که چیزی به اسم انزوا در دانش آموزان بسیار عجیب خواهد بود. دانش آموزان در دنیای مجازی نیز گروه های مخصوص به خود دارند و به همسالان خود در ارتباط هستند و همینطور با معلم نیز تعامل دارند بنابراین چیزی به عنوان انزوا نمی تواند چندان درست به نظر برسد. راه های ارتباطی در فضای آموزشی آنلاین از طریق ایمیل، تالار گفتگو، پیام رسان های فوری و ویدئو کنفرانس و همینطور نرم افزارهای مدرسه فراهم است و چت روم های مختلفی نیز وجود دارد که پروسه آنلاین را به شکل حرفه ای تری دنبال می کند.

نتیجه گیری

تفاوت اثر گذاری آموزش آنلاین و سنتی بیشتر مربوط به طرح درس و یادگیری درست است، یعنی نیاز است که افراد بتوانند آموزش را به شکل درست و اصولی یاد بگیرند این یادگیری کمک می کند تا افراد اثر بخشی بیشتری در آموزش داشته باشند و در نهایت روی یادگیری آنها تاثیرات زیادی می گذارد. بهتر است همیشه روش های جدید آموزشی انتخاب شود تا بتواند افراد را با سطح تعامل بالاتری به رشد برساند. پشتیبانی اجتماعی و علمی بخش دیگری از اثر گذاری آموزش آنلاین محسوب می شوند و معمولاً در این زمینه دقت زیادی صورت می گیرد و مشکلی نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوی حفاظت شده